Pogoda długoterminowa

Nawałnice w niedzielę i poniedziałek.
silne burzeGroźnie wygląda prognoza pogody na niedzielę i poniedziałek (9 i 10 czerwca). W tych dniach dojdzie do rozwoju silnych burz. Sprawcą nawałnic będzie chłodny front atmosferyczny, który rozdzieli dwie masy powietrza. Na północnym-zachodzie kraju wleje się powietrze chłodne, natomiast na południowym-wschodzie gorące. Największy kontrast temperaturowy będziemy mieć w niedzielę sięgający 10 stopni C. Starcie się tych dwóch mas powietrza wywoła wspomniane zjawiska. Najgorzej będzie od Podlasia, przez centrum po Śląsk. Podczas burz szczególnie mocno popada deszcz. Średnio prognozujemy około 30mm deszczu. Jednak tam, gdzie burze będą stacjonować lub przechodzić kilka razy opady mogą sięgnąć nawet 50-60mm. U podnóża gór możliwe są opady rzędu nawet ponad 100mm. Miejscami też spadnie grad o rozmiarach 2-4cm. Powieje też do 70-90 km/h. Kto wie czy lokalnie nie przejdzie nawet trąba powietrzna.

Skutki burz to powalone drzewa, linie energetyczne i co nas bardzo niepokoi wzrośnie poważnie zagrożenie powodzią. Opady na tyle będą nawalne, że podtopienia pojawią się wielu rejonach kraju. A województwach dolnośląskim i opolskim po raz kolejny powódź będzie stanowić realne zagrożenie. Oby tylko pogoda uległa zmianie i opady wreszcie ustąpiły. O dalszych niepokojących prognozach będziemy starać się informować na bieżąco.


Jaki będzie początek kalendarzowego lata?
początek lataDo początku kalendarzowego lata pozostało jeszcze ponad dwa tygodnie. My już teraz specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy wstępną prognozę na ten moment. 21 czerwca będzie dniem bardzo ciepłym, temperatura na południu i wschodzie przekroczy nawet 25 stopni C. W centrum, na północy i zachodzie spodziewamy się ponad 20 stopni C. Słońca do godzin południowych sporo, po południu i wieczorem rozwiną się chmury burzowe, z których popada silniej deszcz, możliwy opad gradu i mocniej powieje. Po zachodzie słońca występujące zjawiska szybko będą tracić na sile i zanikać. A jak będzie wyglądać całe lato?. Napiszemy w kolejnych artykułach, na które zapraszamy.

Najsuchszy dzień i najsuchsze miejsce w nadchodzącym tygodniu.

suchy dzieńOpadów i burz jest na tyle, że mamy już ich serdecznie dość. Zastanawiamy się, kiedy przestanie padać i niebo się wypogodzi. Nasze prognozy nie są zbyt optymistyczne. Nadal musimy oczekiwać wielu opadów deszczu i burz w wielu rejonach kraju. Najmniej będzie ich w Polsce północno-zachodniej. Najwięcej na wschodzie i południu. Najsuchszym dniem w nadchodzącym tygodniu będzie końcówka tygodnia, a dokładniej niedziela (9 czerwca). Opady i burze pojawią się tylko na wschodzie i południowym-wschodzie kraju. Na pozostałym obszarze ma świecić słońce.

;